ALE13F12
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
DataSheet
ALE13F12 PDF
Type Description
Series:ALE
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:12VDC
Contact Form:SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):16 A
Switching Voltage:277VAC - Max
Coil Current:33.3 mA
Coil Type:Non Latching
Features:-
Termination Style:PC Pin, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Seal Rating:-
Coil Insulation:Class F
Must Operate Voltage:9 VDC
Must Release Voltage:0.6 VDC
Operate Time:20 ms
Release Time:20 ms
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C