JW1AFSN-DC24V
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
DataSheet
JW1AFSN-DC24V PDF
Type Description
Series:JW
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:24VDC
Contact Form:SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):10 A
Switching Voltage:250VAC, 30VDC - Max
Coil Current:22 mA
Coil Type:Non Latching
Features:-
Termination Style:PC Pin
Seal Rating:Sealed - Fully
Coil Insulation:-
Must Operate Voltage:16.8 VDC
Must Release Voltage:2.4 VDC
Operate Time:15 ms
Release Time:5 ms
Operating Temperature:-40°C ~ 60°C