MJN1C-I-AC120
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
DataSheet
MJN1C-I-AC120 PDF
Type Description
Series:MJN
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Socketable
Coil Voltage:120VAC
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):10 A
Switching Voltage:600VAC, 28VDC - Max
Coil Current:14.2 mA
Coil Type:Non Latching
Features:Test Button
Termination Style:Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Seal Rating:-
Coil Insulation:-
Must Operate Voltage:102 VAC
Must Release Voltage:-
Operate Time:20 ms
Release Time:10 ms
Operating Temperature:-45°C ~ 60°C