HP2-AC200V
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 200V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
DataSheet
HP2-AC200V PDF
Type Description
Series:HP
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Socketable
Coil Voltage:200VAC
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):10 A
Switching Voltage:250VAC - Nom
Coil Current:11 mA
Coil Type:Non Latching
Features:-
Termination Style:Plug In, Quick Connect - 0.205" (5.2mm)
Seal Rating:-
Coil Insulation:-
Must Operate Voltage:160 VAC
Must Release Voltage:60 VAC
Operate Time:25 ms
Release Time:25 ms
Operating Temperature:-50°C ~ 40°C