NF4EB-24V-1
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 24VDC
Catalog
Signal Relays, Up to 2 Amps
DataSheet
NF4EB-24V-1 PDF
Type Description
Series:NF
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:24VDC
Contact Form:4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current):2 A
Switching Voltage:220VAC, 220VDC - Max
Coil Current:20 mA
Coil Type:Non Latching
Features:-
Termination Style:PC Pin
Seal Rating:-
Coil Insulation:-
Must Operate Voltage:19.2 VDC
Must Release Voltage:2.4 VDC
Operate Time:15 ms
Release Time:10 ms
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C