G5A-234P-DC12
Manufacturer
Omron Electronics Components
VIGOR # :
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12VDC
Catalog
Signal Relays, Up to 2 Amps
DataSheet
G5A-234P-DC12 PDF
Type Description
Series:G5A
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:12VDC
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):1 A
Switching Voltage:125VAC, 125VDC - Max
Coil Current:16.7 mA
Coil Type:Non Latching
Features:-
Termination Style:PC Pin
Seal Rating:Sealed - Fully
Coil Insulation:-
Must Operate Voltage:8.4 VDC
Must Release Voltage:1.2 VDC
Operate Time:5 ms
Release Time:5 ms
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C