LS240D8R
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 8A 24-280V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
LS240D8R PDF
Type Description
Series:LS
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:AC
Voltage - Input:4 ~ 10VDC
Voltage - Load:24 V ~ 280.0 V
Load Current:8 A