PHS230A10
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 10A
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
PHS230A10 PDF
Type Description
Series:PHS
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Chassis Mount
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:AC, Proportional Control
Voltage - Input:230VAC
Voltage - Load:-
Load Current:10 A
On-State Resistance (Max):-
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)