A53DP25D
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
SSR RELAY 3PST-NO 25A 48-530V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
A53DP25D PDF
Type Description
Series:53TP
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Chassis Mount
Circuit:3PST-NO (3 Form A)
Output Type:AC, Zero Cross
Voltage - Input:90 ~ 280VAC
Voltage - Load:48 V ~ 530.0 V
Load Current:25 A