MCW0406MD1502BP100
Manufacturer
Vishay / Beyschlag
VIGOR # :
67923
Description
RES SMD 15K OHM 1/4W 0604 WIDE
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
MCW0406MD1502BP100 PDF
Type Description
Series:MCW AT - Precision
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:15 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Wide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package:0406
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.014" (0.35mm)