WSHM28187L000FEA
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
169328
Description
RES 0.007 OHM 1% 7W 2818
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
WSHM28187L000FEA PDF
Type Description
Series:WSHM2818
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:7 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):7W
Composition:Metal Element
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±75ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 170°C
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:2818
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.280" L x 0.181" W (7.10mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):0.069" (1.75mm)