WSL1206R1100FTA18
VIGOR # :
243724
Description
RES 0.11 OHM 1% 1/2W 1206
DataSheet
WSL1206R1100FTA18 PDF
Type Description
Series:WSL-HP
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:110 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Element
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±75ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 170°C
Package / Case:-
Supplier Device Package:1206
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.89mm)