73M1R062F
Manufacturer
CTS Corporation
VIGOR # :
458027
Description
RES 0.062 OHM 1% 1W 2512
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
73M1R062F PDF
Type Description
Series:73M1
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:62 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Metal Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 180°C
Package / Case:2512 J-Lead
Supplier Device Package:2512
Ratings:-
Size / Dimension:0.244" L x 0.122" W (6.20mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)