RUT1005FR820CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
VIGOR # :
605622
Description
RES 0.82 OHM 1% 1/10W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RUT1005FR820CS PDF
Type Description
Series:RUT
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:820 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thick Film
Features:Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)