850F75RE
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
911560
Description
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 50W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
850F75RE PDF
Type Description
Series:Metal-Mite®89
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:75 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):50W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Features:-
Coating, Housing Type:Aluminum
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:1.938" L x 1.156" W (49.23mm x 29.36mm)
Height - Seated (Max):0.620" (15.75mm)