TGHMVR500JE
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
911972
Description
0.5 OHM 300 WATT SOT227 5% TF
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
TGHMVR500JE PDF
Type Description
Series:TGHM
Package:-
Part Status:Active
Resistance:500 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):300W
Composition:Thick Film
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Features:-
Coating, Housing Type:Epoxy Coated
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:1.496" L x 0.984" W (38.00mm x 25.00mm)
Height - Seated (Max):0.335" (8.50mm)
Lead Style:Quick Connects, 0.228" (5.80mm)