TE750B820RJ
Manufacturer
VIGOR # :
913058
Description
RES CHAS MNT 820 OHM 5% 750W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
TE750B820RJ PDF
Type Description
Series:TE, CGS
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:820 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):750W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±440ppm/°C
Operating Temperature:-25°C ~ 225°C
Features:Flame Proof, Safety
Coating, Housing Type:Silicone Coated
Mounting Feature:Brackets
Size / Dimension:1.969" Dia x 12.441" L (50.00mm x 316.00mm)