RCH50S1R500JS06
Manufacturer
Vishay / Sfernice
VIGOR # :
913060
Description
RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
RCH50S1R500JS06 PDF
Type Description
Series:RCH
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:1.5 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):50W
Composition:Thick Film
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Non-Inductive
Coating, Housing Type:Aluminum Oxide
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:1.882" L x 1.157" W (47.80mm x 29.40mm)
Height - Seated (Max):0.602" (15.30mm)