RBEA0300100R0KFB00
Manufacturer
Vishay / Huntington Electric, Inc.
VIGOR # :
913395
Description
300W 100 OHM RIBBON-WIRE ADJUSTA
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
RBEA0300100R0KFB00 PDF
Type Description
Series:RBEA
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:100 Ohms
Tolerance:±10%
Power (Watts):300W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-55°C ~ 415°C
Features:Pulse Withstanding
Coating, Housing Type:Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature:Brackets (not included)
Size / Dimension:1.137" Dia x 8.500" L (28.88mm x 215.90mm)