RN55D1101FRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
821470
Description
RES 1.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
RN55D1101FRSL PDF
Type Description
Series:Military, MIL-R-10509/7, RN55
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1.1 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)