NKN2WSFR-73-0R24
Description
RES 0.24 OHM 2W 1% AXIAL
DataSheet
NKN2WSFR-73-0R24 PDF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Resistance:240 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):2W
Composition:Wirewound
Features:Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Operating Temperature:-40°C ~ 200°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)