MSR3-0R01J1
Manufacturer
Riedon
VIGOR # :
Description
RES MSR-3 0.01 OHM 5% RADIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
MSR3-0R01J1 PDF
Type Description
Series:MSR
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:10 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):3W
Composition:Metal Element
Features:Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.598" L x 0.067" W (15.20mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max):1.000" (25.40mm)