NKN200FR-73-0R5
Description
RES 0.5 OHM 2W 1% AXIAL
DataSheet
NKN200FR-73-0R5 PDF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Resistance:500 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):2W
Composition:Wirewound
Features:Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Operating Temperature:-40°C ~ 200°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)