HVR6800006204JAC00
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
RES 6.2M OHM 1W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
HVR6800006204JAC00 PDF
Type Description
Series:HVR68
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Obsolete
Resistance:6.2 MOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.657" L (5.20mm x 16.70mm)