TA810PW3R00J
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
Description
RES 3 OHM 5% 10W RADIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
TA810PW3R00J PDF
Type Description
Series:Power Chip® TA
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:3 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):10W
Composition:Thick Film
Features:-
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 180°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:Powerchip®
Size / Dimension:1.085" L x 0.240" W (27.56mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):1.020" (25.91mm)