TA025PW390RJ
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
Description
RES 390 OHM 5% 25W RADIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
TA025PW390RJ PDF
Type Description
Series:Power Chip® TA
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:390 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):25W
Composition:Thick Film
Features:-
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 180°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:Powerchip®
Size / Dimension:2.220" L x 0.240" W (56.39mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):1.189" (30.21mm)