MK5111FE-R52
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
Description
RES 5.11K OHM 1% 1/4W AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
MK5111FE-R52 PDF
Type Description
Series:Metal Devil® MK
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:5.11 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Film
Features:-
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.098" Dia x 0.268" L (2.50mm x 6.80mm)