PC140.07.0100A
Manufacturer
Taoglas
VIGOR # :
Description
PC140 2.4GHZ CIRCULAR POLARIZED
Catalog
RF Antennas
DataSheet
PC140.07.0100A PDF
Type Description
Series:-
Package:Bag
Part Status:Active
RF Family/Standard:Bluetooth, General ISM, WiFi
Frequency Group:UHF (2GHz ~ 3GHz)
Frequency (Center/Band):2.45GHz
Frequency Range:2.4GHz ~ 2.5GHz
Antenna Type:PCB Trace
Number of Bands:1
VSWR:2
Return Loss:-10dB
Gain:1.67dBi, 1.55dBi, 1.54dBi
Power - Max:-
Features:Cable - 100mm
Termination:U.FL (UMCC), IPEX MHF1
Ingress Protection:-
Mounting Type:Adhesive
Height (Max):0.038" (0.97mm)