XB24CZ7PIS-004
Manufacturer
Digi
VIGOR # :
Description
RX TXRX MOD 802.15.4 TRC ANT SMD
Catalog
RF Transceiver Modules and Modems
DataSheet
XB24CZ7PIS-004 PDF
Type Description
Series:XBee® ZigBee®
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
RF Family/Standard:802.15.4
Protocol:Zigbee®
Modulation:DSSS
Frequency:2.4GHz
Data Rate:1Mbps
Power - Output:8dBm
Sensitivity:-100dBm
Serial Interfaces:SPI, UART
Antenna Type:Integrated, Trace
Utilized IC / Part:EM357
Memory Size:-
Voltage - Supply:2.1V ~ 3.6V
Current - Receiving:28mA ~ 45mA
Current - Transmitting:33mA ~ 59mA
Mounting Type:Surface Mount
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C