ACS724KMATR-30AB-T
Manufacturer
Allegro MicroSystems
VIGOR # :
Description
SENSOR CURRENT HALL 30A AC/DC
Catalog
Current Sensors
DataSheet
ACS724KMATR-30AB-T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Differential
Current - Sensing:30A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:66mV/A
Frequency:DC ~ 120kHz
Linearity:±1%
Accuracy:±0.8%
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Response Time:4µs
Current - Supply (Max):14mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Bidirectional
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)