F02P015S05L
Manufacturer
Tamura
VIGOR # :
Description
SENSOR
Catalog
Current Sensors
DataSheet
F02P015S05L PDF
Type Description
Series:F02P
Package:Bulk
Part Status:Active
For Measuring:AC
Sensor Type:Flux Gate, Closed Loop
Current - Sensing:15A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:41.67mV/A
Frequency:300kHz
Linearity:±1%
Accuracy:±1.2%
Voltage - Supply:5V
Response Time:0.3µs
Current - Supply (Max):30mA
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C