RSF66A25B150
Manufacturer
Sensata Technologies – Cynergy3
VIGOR # :
Description
FLOATSWITCH VERT 25VA SGL 177MM
Catalog
Float, Level Sensors
DataSheet
RSF66A25B150 PDF
Type Description
Series:RSF66
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Liquid
Output Type:Switch (2) (Single Float)
Output Configuration:SPST-NC/NO
Current:600 mA
Minimum Liquid Specific Gravity:0.85
Switch Actuation Level:1.181", 5.906" (30mm, 150mm)
Mounting Type:Panel Mount, M16x2 Thread
Material - Housing & Prism:Polypropylene Sulphide (PPS)
Operating Temperature:-10°C ~ 85°C
Voltage Rating:120VDC, 240VAC