PLS-041B-6PPI
DataSheet
PLS-041B-6PPI PDF
Part Status:Active
Type:Liquid, Powder
Output Type:Switch
Output Configuration:SPST-NC
Current:1.5 A
Minimum Liquid Specific Gravity:-
Switch Actuation Level:1.614" (41mm)
Mounting Type:Panel Mount, M8 Thread
Material - Housing & Prism:Polypropylene (PP)
Operating Temperature:-20°C ~ 80°C
Voltage Rating:250VAC