PLS-081B-3VAI
Manufacturer
PIC GmbH
VIGOR # :
Description
STAINLESS STEEL LEVEL SENSOR
Catalog
Float, Level Sensors
DataSheet
PLS-081B-3VAI PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Liquid
Output Type:Switch
Output Configuration:SPST-NC
Current:10 A
Minimum Liquid Specific Gravity:-
Switch Actuation Level:3.189" (81mm)
Mounting Type:Panel Mount, M10 Thread
Material - Housing & Prism:Stainless Steel
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Voltage Rating:200V