SSF67V70S1000
Manufacturer
Sensata Technologies – Cynergy3
VIGOR # :
Description
SENSOR LEVEL 70-1000MM 4-20MA
Catalog
Float, Level Sensors
DataSheet
SSF67V70S1000 PDF
Type Description
Series:SSF67V
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Liquid
Output Type:Analog (Single Float)
Output Configuration:4mA ~ 20mA
Current:-
Minimum Liquid Specific Gravity:0.8
Switch Actuation Level:2.756", 39.370" (70mm, 1000mm)
Mounting Type:Panel Mount, M16x2 Thread
Material - Housing & Prism:316 Stainless Steel
Operating Temperature:135°C
Voltage Rating:120VDC, 240VAC