RSF166A25B150
Description
DL PNT FLOATSWITCH 177MM TOTAL L
DataSheet
RSF166A25B150 PDF
Type:Liquid
Output Type:Switch (2) (Single Float)
Output Configuration:SPST-NC/NO
Current:600 mA
Minimum Liquid Specific Gravity:0.85
Switch Actuation Level:1.181", 5.906" (30mm, 150mm)
Mounting Type:Panel Mount, M16x2 Thread
Material - Housing & Prism:Polyphenylene Sulphide (PPS)
Operating Temperature:-10°C ~ 85°C
Voltage Rating:120VDC, 240VAC