RSF66B50B100
Description
FLOATSWITCH 25VA DUAL VERT 127MM
DataSheet
RSF66B50B100 PDF
Type:Liquid
Output Type:Switch (2) (Dual Float)
Output Configuration:SPST-NC/NO, SPST-NC/NO
Current:600 mA
Minimum Liquid Specific Gravity:0.85
Switch Actuation Level:1.969", 3.937" (50mm, 100mm)
Mounting Type:Panel Mount, M16x2 Thread
Material - Housing & Prism:Polypropylene Sulphide (PPS)
Operating Temperature:-10°C ~ 85°C
Voltage Rating:120VDC, 240VAC