PD30CNP06NPM5DU
Manufacturer
Carlo Gavazzi
VIGOR # :
Description
SENSOR RETROREFLECTIVE 6M NPN
Catalog
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
DataSheet
PD30CNP06NPM5DU PDF
Type Description
Series:PD
Package:Box
Part Status:Active
Sensing Method:Retroreflective
Sensing Distance:236.22" (6m)
Voltage - Supply:10V ~ 30V
Response Time:500µs
Output Configuration:NPN
Light Source:Red (660nm)
Connection Method:Connector
Ingress Protection:IEC 60529 IP67
Cable Length:-
Adjustment Type:Teaching Method
Operating Temperature:-25°C ~ 55°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
E3AS-HL150LMN M3
E3AS-HL150LMN M3
PHOTOELECTRIC SENSOR; CMOS; 3-WI
FD-31W
FD-31W
SENSOR REFLECTIVE 80MM M3 DIFFUS
TM18VP6LPQ8
TM18VP6LPQ8
PHOTO SEN RETRO 5.5M PNP
SiT9365AC-1B1-25E106.250000Y
SiT9365AC-1B1-25E106.250000Y
XTAL OSC XO 106.2500MHZ LVPECL
AO486+220V
AO486+220V