P61-2000-S-A-I72-4.5V-C
Manufacturer
SSI Technologies, Inc.
VIGOR # :
Description
SENSOR 2000PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
P61-2000-S-A-I72-4.5V-C PDF
Type Description
Series:MediaSensor™
Package:Box
Part Status:Active
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Sealed Gauge
Operating Pressure:2000PSI (13789.51kPa)
Output Type:Analog Voltage
Output:0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:5V
Port Size:Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style:Threaded
Features:-
Termination Style:72" Integral Harness
Maximum Pressure:6000PSI (41368.54kPa)
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C