P51-100-G-U-MD-20MA-000-000
Description
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B 4-20MA
DataSheet
P51-100-G-U-MD-20MA-000-000 PDF
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Vented Gauge
Operating Pressure:100PSI (689.48kPa)
Output Type:Analog Current
Output:4 mA ~ 20 mA
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:8V ~ 30V
Port Size:Female - 7/16" (11.11mm) UNF
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:MD, 4 Pin
Maximum Pressure:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C