P51-1500-A-F-P-4.5V-000-000
Manufacturer
SSI Technologies, Inc.
VIGOR # :
Description
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
P51-1500-A-F-P-4.5V-000-000 PDF
Type Description
Series:MediaSensor™
Package:Box
Part Status:Active
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Absolute
Operating Pressure:1500PSI (10342.14kPa)
Output Type:Analog Voltage
Output:0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:5V
Port Size:Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:Packard, 3 Pin
Maximum Pressure:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C