P51-3000-S-I-D-4.5V-000-000
Description
SENSOR 3000PSI 7/16-20 UNF 4.5V
DataSheet
P51-3000-S-I-D-4.5V-000-000 PDF
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Sealed Gauge
Operating Pressure:3000PSI (20684.27kPa)
Output Type:Analog Voltage
Output:0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:5V
Port Size:Male - 7/16" (11.11mm) UNF
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:Deutsch, 3 Pin
Maximum Pressure:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C