P51-100-A-N-M12-4.5OV
Description
SENSOR 100PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
DataSheet
P51-100-A-N-M12-4.5OV PDF
Package:Box
Part Status:Obsolete
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Absolute
Operating Pressure:100PSI (689.48kPa)
Output Type:Analog Voltage
Output:0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:5V
Port Size:-
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:M12, 4 Pin
Maximum Pressure:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C