PPT0300AFN5VA
Manufacturer
Honeywell Aerospace
VIGOR # :
Description
PRESSURE TRANSDUCER
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
PPT0300AFN5VA PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Absolute
Operating Pressure:300PSI (2068.43kPa)
Output Type:Analog, RS-485
Output:0 V ~ 5 V
Accuracy:±0.05%
Voltage - Supply:5.5V ~ 30V
Port Size:Filter
Port Style:Filtered
Features:-
Termination Style:Connector
Maximum Pressure:600PSI (4136.85kPa)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C