19C100PG1L
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
VIGOR # :
Description
PRESSURE-JZ STAINLESS
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
19C100PG1L PDF
Type Description
Series:19 mm
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Applications:-
Pressure Type:Vented Gauge
Operating Pressure:100PSI (689.48kPa)
Output Type:Analog Voltage
Output:0 mV ~ 100 mV
Accuracy:±0.25%
Voltage - Supply:-
Port Size:Cell w/Body O-Ring
Port Style:No Port
Features:Temperature Compensated
Termination Style:Flex Cable
Maximum Pressure:300PSI (2068.43kPa)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C