E2E2-X20MD15 2M
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 20MM CYL
Catalog
Proximity Sensors
DataSheet
E2E2-X20MD15 2M PDF
Type Description
Series:E2E
Package:Bulk
Part Status:Active
Sensor Type:Inductive
Sensing Distance:0.787" (20mm)
Output Type:NPN-NO, 2-Wire
Response Frequency:-
Shielding:Unshielded
Material - Body:Nickel-Plated Brass
Voltage - Supply:10V ~ 30V
Termination Style:Cable Leads
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C