E2C-C20MA
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 20MM CYL
Catalog
Proximity Sensors
DataSheet
E2C-C20MA PDF
Type Description
Series:E2C
Package:Bulk
Part Status:Active
Sensor Type:Inductive
Sensing Distance:0.787" (20mm)
Output Type:Requires Amplifier
Response Frequency:50Hz
Shielding:Unshielded
Material - Body:Nickel-Plated Brass
Voltage - Supply:-
Termination Style:Cable Leads
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C