E2E-X10B230 2M
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
SENSOR INDUCT 10MM PNP M30 NC
Catalog
Proximity Sensors
DataSheet
E2E-X10B230 2M PDF
Type Description
Series:E2E NEXT
Package:Box
Part Status:Active
Sensor Type:Inductive
Sensing Distance:0.394" (10mm)
Output Type:PNP-NC, 3-Wire
Response Frequency:400Hz
Shielding:Shielded
Material - Body:Nickel-Plated Brass
Voltage - Supply:10V ~ 30V
Termination Style:Cable Leads
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C