HR26D1A11BW1-11-YKUS1
Manufacturer
Carling Technologies
VIGOR # :
Description
DP ON-OFF-ON BLUE PERIMETER LED
Catalog
Rocker Switches
DataSheet
HR26D1A11BW1-11-YKUS1 PDF
Type Description
Series:HR
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Circuit:DPDT
Switch Function:On-Off-On
Current Rating (Amps):20A (DC)
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:12 V
Actuator Type:Flat - Illuminated
Color - Actuator/Cap:Black
Actuator Marking:Running Lights - Anchor Light, Vertical
Illumination Type, Color:LED, Blue/White
Illumination Voltage (Nominal):12 VDC
Termination Style:Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:IP68 - Dust Tight, Waterproof
Features:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C