RA131C1121
Manufacturer
E-Switch
VIGOR # :
Description
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V
Catalog
Rocker Switches
DataSheet
RA131C1121 PDF
Type Description
Series:RA1, LAMB
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Circuit:SPST
Switch Function:On-Off
Current Rating (Amps):16A (AC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:-
Actuator Type:Concave (Curved)
Color - Actuator/Cap:Black
Actuator Marking:O -
Illumination Type, Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Termination Style:PC Pin
Ingress Protection:-
Features:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 19.40mm x 13.10mm
Operating Temperature:-20°C ~ 55°C